Życiorys

Życiorys

O sobie

Marek Burda. Rocznik 1968. Jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na kierunku wychowanie fizyczne, specjalność trenerska -  trener piłki nożnej. Ukończyłem studia podyplomowe „Zarządzanie przedsiębiorstwem”, a także kurs z zakresu zarządzania oświatą, oraz kursy dotyczące pozyskiwania środków z funduszy europejskich.

Pracę zawodową rozpocząłem jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Staniątkach w roku 1992. Przez 7 lat pracy w tej szkole osiągnąłem wiele sukcesów sportowych ze swoimi uczniami, zdobyłem m.in. tytuł „Najbardziej Usportowionej Szkoły Miasta i Gminy Niepołomice. Cieszyłem się sympatią i autorytetem wśród młodzieży. Nagrodzony zostałem w tym czasie za osiągnięcia nagrodą Burmistrza Niepołomic.

W  1999 r. zostałem dyrektorem Szkoły Podstawowej w Pawlikowicach, która niestety została zlikwidowana ze względów demograficznych. W 2000 r. w wyniku konkursu zostałem dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zabierzowie Bocheńskim. Przez 8 lat aktywnie prowadziłem szkołę, która w tym czasie w sposób znaczący zmieniła swój wygląd, powstał kompleks rekreacyjno sportowy, poprawiła się baza dydaktyczna i lokalowa szkoły. Byłem inicjatorem i organizatorem obchodów jubileuszu 115-lecia szkoły, która otrzymała z tej okazji sztandar. Szkoła uczestniczy w wielu konkursach, osiągając wysokie wyniki, jest aktywna w środowisku, współpracuje z instytucjami i organizacjami, osiąga wysokie wyniki nauczania. Obecnie jestem wiceprezesem spółki Solne Miasto Sp. z o. o. w Wieliczce powołanej w celu rozwijania kultury fizycznej wśród mieszkańców. Spółka prowadzi m.in.  basen, halę sportową, ściankę wspinaczkową, korty tenisowe, a zimą lodowisko.

Działalność społeczna. Jestem inicjatorem powstania oraz prezesem MKS Spartakus w Niepołomicach – klubu, który szczyci się teraz wieloma sukcesami sportowymi. Największe to Mistrzostwo Europy, brązowy medal Mistrzostw Świata i wiele medali Mistrzostw Polski w Karate Tradycyjnym, złote medalistki Mistrzostw Polski w badmintonie. Klub organizuje współzawodnictwo sportowe szkół podstawowych o miano „Najbardziej Usportowionej Szkoły” Miasta i Gminy Niepołomice. Klub znany jest też z organizacji wielu imprez sportowych na terenie Gminy Niepołomice oraz powiecie wielickim. Od 8 lat jestem wiceprezesem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, stowarzyszenia, organizującego sportowe współzawodnictwo szkół podstawowych, gimnazjów i liceów na terenie powiatu wielickiego.

W Stowarzyszeniu Super Omnia Veritas organizuję coroczne uroczystości upamiętniające katastrofę smoleńską (stowarzyszenie ufundowało tablicę, która mieści się na murach Kościoła w Niepołomicach), zajmujemy się pomocą dla sióstr w Klasztorze w Staniątkach, byliśmy inicjatorem święta Żołnierzy Wyklętych, włączamy się w różnorodne akcje np. zbieranie podpisów przeciwko zmniejszeniu lekcji historii w szkołach, obowiązkowemu posyłaniu 6-latków do szkół, czy sprzedaży lasów państwowych.

Jako radny. Jestem druga kadencję radnym powiatowym z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym Gminę Niepołomice. W tym czasie pełniłem funkcje członka zarządu, wiceprzewodniczącego rady, byłem prewodniczacym Komisji Oświaty. Obecnie jestem przewodniczącym Komisji Budżetu i gospodarki Mieniem, pracuje także w komisji oświaty, komisji rewizyjnej, komisji stypendialnej i statutowej. W Zarządzie oprócz spraw dotyczących Gminy Niepołomice, w tym dróg, zajmuje się szczególnie sprawami oświaty, sportu oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Od 2006 roku Przewodniczę Klubowi Radnych Prawa Sprawiedliwości w radzie Powiatu Wielickiego, który liczy obecnie 8 osób  i kieruje powiatem wielickim. Jestem wiceprzewodniczącym Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w naszym powiecie, a także członkiem Zarządu Okręgu.

Mieszkaniec Niepołomic. Jako szczęśliwy ojciec trójki wspaniałych synków Wojtusia – 13 lat, Tomka 10 lat i najmłodszego Adasia 5 lat uwielbiam spędzać z nimi wolny czas na zabawach, grach, spacerach, rolkach. Ostatnio jeździmy  na wycieczki rowerowe i pływamy. Moja wspaniała żona Małgorzata jest nauczycielką w SP Niepołomice.

Czas wolny. Interesuję się sportem. Sam czynnie gram w  piłkę nożną, biegam. Jestem zapalonym kibicem sportowym. Dużą wagę przywiązuje do dbałości o sprawność fizyczną stąd często można mnie spotkać na basenie czy ścieżkach biegowych lub rowerowych w Puszczy Niepołomickiej. Ponadto pasjonuje mnie turystyka, którą teraz uprawiam wspólnie z dziećmi, interesuję się też filmem i historią najnowszą.